Advanced Post Types Order - en to ja_JP translation catalogue (193 entries)

en: Define custom text for the previous link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
ja_JP: 前のリンクのカスタムテキストを定義します。<strong>%ti</strong>tle変数を使用して、投稿タイトルを含めることができます。デフォルトは空白のまま。

en: Define custom text for the next link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
ja_JP: 次のリンク用のカスタムテキストを定義します。<strong>%ti</strong>tle変数を使用して、投稿タイトルを含めることができます。デフォルトは空白のまま。

en: Re-Order
ja_JP: 並べ替え

en: Advanced Post Types Order - At least one menu has changed:
ja_JP: Advanced Post Types Order - 少なくとも1つのメニューが変更されました:

en: Notice: There is
ja_JP: 注意してください：あり

en: another
ja_JP: 別の

en: similar sort
ja_JP: 同様のソート

en: Subscriber
ja_JP: 購読者

en: Contributor
ja_JP: 寄稿者

en: Author
ja_JP: 投稿者

en: Editor
ja_JP: 編集者

en: Administrator
ja_JP: 管理者

en: Use commas instead of %s to separate excluded terms.
ja_JP: 除外する項目の区切りとして %s の代わりにカンマを使ってください。

en: Previous Post
ja_JP: 前の投稿

en: Next Post
ja_JP: 次の投稿

en: Re-order
ja_JP: 並べ替え

en: This plugin can't work without javascript, because it's use drag and drop and AJAX.
ja_JP: Javascriptが動作していないため、ドラッグ＆ドロップ(AJAX)が利用出来ません。

en: WPML: The Sort Rules couldn't be translated automatically. You need to set/translate this manually for
ja_JP: WPML：ソート規則は自動的に翻訳することができませんでした。手動でこれを設定/翻訳する必要があります

en: Click to toggle
ja_JP: クリックで切り替え

en: Sort List Settings
ja_JP: 並べ替えリストの設定

en: Query Rules
ja_JP: クエリルール

en: Create a set of criteria rules which match your query. This will determine what to show on the following sort list and the order will apply on front side.
ja_JP: クエリに一致する一連の条件ルールを作成します。これは、次のソートリストに表示するかを決定し、順序は、フロント側に適用されます。

en: All rules are compared to a query using AND operator. For more details check
ja_JP: すべてのルールは AND 演算子を使用したクエリと比較されます。詳細についてはチェック

en: Query Rules examples
ja_JP: クエリルールの例

en: Show Advanced
ja_JP: 詳細オプションを表示

en: Add Post Type
ja_JP: 投稿タイプを追加

en: Taxonomy
ja_JP: タクソノミー

en: invalid
ja_JP: 無効です

en: Term
ja_JP: ターム

en: Add Taxonomy
ja_JP: タクソノミーを追加

en: Taxonomy Relation
ja_JP: 関連（タクソノミー）

en: Meta
ja_JP: メタ

en: Add Meta
ja_JP: メタを追加

en: Meta Relation
ja_JP: 関連（メタ）

en: Add Author
ja_JP: 作成者を追加

en: Certain changes has been done to your site and some of Query Rules cannot be displayed anymore. You should review the settings Query Rules area and click Update button.
ja_JP: サイトに対していくつかの変更が行われ、クエリルールの一部が表示できなくなりました。設定クエリルール領域を確認し、[更新] ボタンをクリックする必要があります。

en: Conditionals
ja_JP: 条件

en: Apply the order only if conditions are true. For more details check
ja_JP: 条件が true の場合にのみ、並べ替えを適用します。詳細についてはチェック

en: Conditionals Usage
ja_JP: 条件の使用

en: Add Group
ja_JP: グループを追加

en: Interface
ja_JP: インターフェイス

en: This sort interface settings. For more details check
ja_JP: 並べ替えインターフェースの設定。詳細についてはチェック

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Sort list tab title
ja_JP: ソートリストタブのタイトル

en: Description
ja_JP: 説明

en: Sort list description. This will appear for others (non-admin users) when doing re-sort, it should include a description for what area this sort will apply.
ja_JP: 並べ替えリストの説明。 これは、再ソートを行うときに他のユーザー（管理者以外のユーザー）に表示されます。この並べ替えが適用されるエリアの説明が含まれている必要があります。

en: Menu Location
ja_JP: メニューの位置

en: Relocate this Sort Interface to another menu
ja_JP: このソート・インターフェースを別のメニューに再配置する

en: Auto Apply Sort
ja_JP: 自動並べ替え

en: Automatically apply the sort to theme queries if match.
ja_JP: 一致する場合は、テーマのクエリに並べ替えを自動的に適用します。

en: Yes
ja_JP: はい

en: No
ja_JP: いいえ

en: Admin Sort
ja_JP: 管理画面での並べ替え

en: Automatically apply the sort to admin queries if match.
ja_JP: 一致する場合は、管理画面のクエリに並べ替えを自動的に適用します。

en: Allow sorting within default post type interface
ja_JP: デフォルトの投稿タイプ・インターフェイス内でのソートを許可する

en: A Drag & Drop functionality is available to be used within default WordPress post type interface.
ja_JP: ドラッグ & ドロップ機能は、デフォルトの WordPress ポストタイプのインターフェイス内で使用することができます。

en: Need to Create Sort first
ja_JP: まずソートを作成する

en: Not a primary sort, this feature can apply only to
ja_JP: プライマリーソートではないため、この機能は以下にのみ適用される

en: This feature can't apply when conditionals set
ja_JP: この機能は、条件設定時に適用できません

en: Admin Sort need to be Yes
ja_JP: 管理画面での並べ替えは Yes である必要がある

en: All new posts / custom types will append at the end instead top. This will apply when manual ordering.
ja_JP: すべての新しい記事/カスタムタイプは、最後ではなく最上部に追加されます。これは手動の順序を適用します。

en: Thumbnails
ja_JP: サムネイル

en: Show thumbnails on sort list
ja_JP: 並べ替え一覧にサムネイルを表示する

en: Pagination
ja_JP: ページ送り

en: Set pagination for sort list
ja_JP: ソート・リストのためのページ送りを設定

en: Posts Per Page
ja_JP: １ページの表示数

en: The number of posts to show on page
ja_JP: ページに表示する投稿の数

en: Offset Posts
ja_JP: オフセットポスト

en: The offset number of posts
ja_JP: 投稿のオフセット数

en: WPML Synchronize
ja_JP: WPML 同期

en: Synchronize the order across all other languages. This will overwrite other languages sorting. For this to work, all other languages must contain the same translated objects.
ja_JP: 他のすべての言語間の順序を同期します。これは、他の言語の並べ替えが上書きされます。これが機能するためには、他のすべての言語に同じ翻訳オブジェクトが含まれている必要があります。

en: Capability / Role
ja_JP: 権限/役割

en: Minimum Capability to see this Sort
ja_JP: このソートを表示する最小の権限

en: Status
ja_JP: 状態

en: Show objects status
ja_JP: オブジェクトの状態を表示

en: Settings Update
ja_JP: 設定を更新

en: Create
ja_JP: 作成

en: Delete Sort
ja_JP: 並べ替えを削除

en: Manual Order
ja_JP: 手動で並べ替え

en: Automatic Order
ja_JP: 自動で並べ替え

en: Select area and customise your order list <br />or switch to automatic
ja_JP: エリアを選択し、並べ替えリストをカスタマイズ<br />または自動に切り替え

en: Archive
ja_JP: 一覧

en: Total Archive Objects
ja_JP: アーカイブの投稿数

en: Taxonomy Title
ja_JP: タクソノミータイトル

en: Total
ja_JP: 合計

en: Posts
ja_JP: 投稿

en: Too many terms to count
ja_JP: 用語が多すぎて数えきれない

en: Forum Title
ja_JP: フォーラムタイトル

en: Total Topics
ja_JP: トピックの合計

en: Add Fallback
ja_JP: フォールバックを追加

en: Batch Terms Automatic Update
ja_JP: 一括条件自動更新

en: Show all dates
ja_JP: すべての日付を表示

en: Today
ja_JP: 今日

en: Yesterday
ja_JP: 昨日

en: Last Week
ja_JP: 先週

en: Toggle Thumbnails
ja_JP: サムネイルを表示

en: Update
ja_JP: 更新

en: Reverse
ja_JP: 順序を逆にする

en: Title Asc
ja_JP: タイトル昇順

en: Title Desc
ja_JP: タイトル降順

en: Id order Asc
ja_JP: ID順昇順

en: Id order Desc
ja_JP: ID順降順

en: Random
ja_JP: ランダム

en: List view
ja_JP: リスト表示

en: Grid view
ja_JP: グリッド表示

en: Reset Order
ja_JP: リセット

en: Are you sure you want to reset the order??
ja_JP: 本当にリセットしてもいいですか？

en: Sort order reset successfully
ja_JP: 並べ替えをリセットしました

en: Invalid Nonce
ja_JP: 無効な nonce

en: **WARNING!! This will load all post types objects. Recommended to be used with Advanced Query Rules
ja_JP: **警告！！これは、すべてのポストタイプのオブジェクトをロードします。高度なクエリルールを使用することを推奨

en: Order By
ja_JP: 並び順

en: More details about Order By paramether can be found at
ja_JP: オーダー・バイ・パラメーターの詳細については、以下を参照のこと。

en: Order & Orderby Parameters
ja_JP: Order & Orderby パラメータ

en: Additional details and example of usage for Custom Function can be found at
ja_JP: カスタム関数の詳細および使用例は、以下を参照してください。

en: Custom Function
ja_JP: カスタム関数

en: Default / None
ja_JP: デフォルト / なし

en: Post ID
ja_JP: ポストID

en: Slug
ja_JP: スラッグ

en: Date
ja_JP: 日時

en: Modified
ja_JP: 更新日

en: Comments Count
ja_JP: コメント数

en: Custom Field
ja_JP: カスタムフィールド

en: Field Name
ja_JP: フィールド名

en: The name of custom field
ja_JP: カスタムフィールドの名前

en: Field Type
ja_JP: フィールド形式

en: MySql Type of field, more details at
ja_JP: MySql タイプのフィールド、詳細は

en: Cast Functions and Operators
ja_JP: キャスト関数と演算子

en: None / Default
ja_JP: なし/デフォルト

en: Signed (Integer)
ja_JP: 符号付き（整数）

en: Unsigned (Integer)
ja_JP: 符号なし（整数）

en: Float (Decimal)
ja_JP: フロート（10進数）

en: Datetime
ja_JP: 日時

en: Time
ja_JP: 時刻

en: Order
ja_JP: 順序

en: More details about Order paramether can be found at
ja_JP: オーダーパラ メーサーについての詳細は以下を参照のこと。

en: Descending
ja_JP: 降順

en: Ascending
ja_JP: 昇順

en: Items Order Updated
ja_JP: 並べ替えを保存しました

en: A syncronization could not be completed
ja_JP: 同期を完了できませんでした

en: as post type is not translatable.
ja_JP: 投稿タイプは翻訳対象ではありません。

en: for
ja_JP: から

en: language
ja_JP: 言語

en: as taxonomy is not translatable.
ja_JP: タクソノミーは翻訳可能ではありません。

en: as term is not translated.
ja_JP: タームは翻訳されません。

en: General Settings
ja_JP: 一般設定

en: Show / Hide re-order interface
ja_JP: 並べ替えインターフェースを表示 / 非表示

en: Show
ja_JP: 表示

en: Hide
ja_JP: 非表示

en: General
ja_JP: 一般

en: Ignore Suppress Filters
ja_JP: フィルタの抑制を無視

en: Set FALSE the <b>suppress_filters</b> arguments for get_posts() default WordPress function. Use this feature if Autosort does not work with your theme, otherwise you should leave un-checked.
ja_JP: デフォルトの WordPress 関数 get_posts() の <b>suppress_filters</b> の引数を FALSE に設定します。自動並べ替えがテーマで動作しない場合は、この機能を使用してください、そうでなければ、チェックを外したままにする必要があります。

en: Ignore Sticky Posts
ja_JP: 先頭固定表示を無効化

en: Ignore any Sticky posts, those will not appear on top of the list but per customised order.
ja_JP: 付箋のある投稿は無視してください。付箋のある投稿はリストの一番上には表示されず、カスタマイズした順番で表示されます。

en: Next / Previous Apply
ja_JP: 次へ / 前への適用

en: Apply the sort to default Next / Previous site-wide navigation.
ja_JP: サイト全体の「次 / 前」ナビゲーションに並べ替えを適用する。

en: For advanced Next / Previous navigation check
ja_JP: 高度な「次へ」/「前へ」ナビゲーションをチェックする

en: read more
ja_JP: 続きを読む

en: bbPress Replies
ja_JP: bbPress 返信

en: Reverse the order of bbPress replies, show newest posts first
ja_JP: BbPress の返信の順序を逆にし、最初に最新の投稿を表示する

en: Use category order for WooCommerce when apply filters
ja_JP: フィルター適用時にWooCommerceのカテゴリー順を使用する

en: Allow Category order to apply when using visual attribute filters
ja_JP: ビジュアル属性フィルター使用時にカテゴリー順を適用できるようにする

en: WooCommerce Up-sells Sort
ja_JP: WooCommerceアップセル・ソート

en: Allow drag & drop for WooCommerce Up-sells products
ja_JP: WooCommerceアップセル商品のドラッグ＆ドロップを許可する

en: Debug Marks
ja_JP: デバッグマーク

en: Output marks on front side when logged-in, with detailed informations of every queries to identify the settings to be used for a sort to match. Ensure to turn off when debug completed.
ja_JP: ログイン時に前面にマークを出力し、すべてのクエリの詳細情報を表示する。デバッグが完了したら、必ず電源を切ってください。

en: Create Logs
ja_JP: ログを作成

en: Create logs which may be usefull when debug or help to identify applied sort list.
ja_JP: デバッグまたは適用された並べ替えリストを識別するのに役立つ場合に便利なログを作成します。

en: Logs
ja_JP: ログ

en: Save Settings
ja_JP: 設定を保存

en: Settings Saved
ja_JP: 設定を保存しました

en: Advanced Post Types Order plugin is inactive, please enter your
ja_JP: Advanced Post Types Order プラグインが非アクティブです、入力してください

en: Licence Key
ja_JP: ライセンスキー

en: There was a problem connecting to
ja_JP: 接続に問題が発生しました to

en: There was a problem with the data block received from
ja_JP: 受信したデータブロックに問題がありました from

en: There was a problem deactivating the licence on other side, however locally the key is now removed:
ja_JP: 反対側でライセンスを無効化する際に問題があったが、ローカルではキーが削除された：

en: Licence Key can't be empty
ja_JP: ライセンスキーを空にすることはできません

en: There was a problem activating the licence:
ja_JP: ライセンスのアクティブ化に問題がありました:

en: Software License
ja_JP: ソフトウェアライセンス

en: License Key
ja_JP: ライセンスキー

en: Enter the License Key you got when bought this product. If you lost the key, you can always retrieve it from
ja_JP: この製品を購入したときに取得したライセンスキーを入力します。キーを紛失した場合は、いつでもそれを元に戻すことができます

en: My Account
ja_JP: アカウント

en: More keys can be generate from
ja_JP: より多くのキーを生成することができます

en: Save
ja_JP: 保存

en: You can generate more keys from
ja_JP: ここから複数のキーを生成することができます

en: License Key Required
ja_JP: ライセンスキーが必要

en: An error occour when try to identify the pluguin.
ja_JP: プラグインを識別しようとするとエラーが発生します。

en: Try again
ja_JP: もう一度試す

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.
ja_JP: APIリクエストで予期しないHTTPエラーが発生しました。

en: Move to Top
ja_JP: 先頭へ移動

en: Move to Bottom
ja_JP: 最後尾に移動

en: Make Sticky
ja_JP: 固定する

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Sticky
ja_JP: 先頭に固定表示
