Advanced Post Types Order - en to sv translation catalogue (223 entries)

en: APTO - Post Navigation
sv: APTO - Inläggsnavigering

en: APTO - Post Navigations
sv: APTO - Inläggsnavigeringar

en: Sort
sv: Sortera

en: Navigation
sv: Navigering

en: Links
sv: Länkar

en: Previous Link
sv: Föregående länk

en: Previous Link Arrow
sv: Föregående länkpil

en: Next Link
sv: Nästa länk

en: Next Link Arrow
sv: Nästa länkpil

en: Show Previous Post Link
sv: Visa föregående inläggslänk

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Turn this on to show the previous post link
sv: Aktivera detta för att visa föregående inläggslänk

en: Show Next Post Link
sv: Visa nästa inläggslänk

en: Turn this on to show the next post link
sv: Aktivera detta för att visa nästa inläggslänk

en: Define custom text for the previous link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
sv: Definiera anpassad text för föregående länk. Du kan använda variabeln <strong>%title</strong> för att inkludera inläggstiteln. Lämna tomt för standard.

en: Define custom text for the next link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
sv: Definiera anpassad text för nästa länk. Du kan använda variabeln <strong>%title</strong> för att inkludera inläggstiteln. Lämna tomt för standard.

en: Sort ID
sv: Sorterings-ID

en: Choose the sort ID to apply. If the custom post object assigned to a category, the primary will be used when applying for the order.
sv: Välj sorterings-ID att använda. Om det anpassade inläggsobjektet är tilldelat en kategori kommer primär att användas vid tillämpning av ordningen.

en: Sort on Taxonomy
sv: Sortera på taxonomi

en: Choose the Taxoomy Name from which the order should be used.
sv: Välj taxonomins namn från vilken ordningen ska användas.

en: Next Post
sv: Nästa inlägg

en: Previous Post
sv: Föregående inlägg

en: Re-Order
sv: Omsortera

en: All interfaces are set to hide, at least a visible is required. You can change tht from Settings
sv: Alla gränssnitt är inställda på att döljas, minst ett synligt krävs. Du kan ändra detta från Inställningar

en: Advanced Post Types Order - At least one menu has changed:
sv: Avancerad ordning för inläggstyper - Minst en meny har ändrats:

en: Notice: There is
sv: Meddelande: Det finns

en: another
sv: en annan

en: similar sort
sv: liknande sortering

en: Subscriber
sv: Prenumerant

en: Contributor
sv: Medarbetare

en: Author
sv: Författare

en: Editor
sv: Redigerare

en: Use commas instead of %s to separate excluded terms.
sv: Använd komman istället för %s för att separera uteslutna termer.

en: Re-order
sv: Omsortera

en: This plugin can't work without javascript, because it's use drag and drop and AJAX.
sv: Detta tillägg kan inte fungera utan JavaScript, eftersom det använder drag-and-drop och AJAX.

en: WPML: The Sort Rules couldn't be translated automatically. You need to set/translate this manually for
sv: WPML: Sorteringsreglerna kunde inte översättas automatiskt. Du behöver ställa in/översätta detta manuellt för

en: Polylang: The Sort Rules couldn't be translated automatically. You need to set/translate this manually for
sv: Polylang: Sorteringsreglerna kunde inte översättas automatiskt. Du behöver ställa in/översätta detta manuellt för

en: Click to toggle
sv: Klicka för att växla

en: Sort List Settings
sv: Sorteringslistinställningar

en: Query Rules
sv: Fråge-regler

en: Create a set of criteria rules which match your query. This will determine what to show on the following sort list and the order will apply on front side.
sv: Skapa ett set av kriterieregler som matchar din fråga. Detta kommer avgöra vad som visas i följande sorteringslista och ordningen kommer tillämpas på framsidan.

en: All rules are compared to a query using AND operator. For more details check
sv: Alla regler jämförs med en fråga med AND-operator. För mer detaljer se

en: Query Rules examples
sv: Fråge-regler exempel

en: Show Advanced
sv: Visa avancerat

en: Add Post Type
sv: Lägg till inläggstyp

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: invalid
sv: ogiltig

en: Add Taxonomy
sv: Lägg till taxonomi

en: Taxonomy Relation
sv: Taxonomi-relation

en: Add Meta
sv: Lägg till meta

en: Meta Relation
sv: Meta-relation

en: Add Author
sv: Lägg till författare

en: Certain changes has been done to your site and some of Query Rules cannot be displayed anymore. You should review the settings Query Rules area and click Update button.
sv: Vissa ändringar har gjorts på din webbplats och vissa fråge-regler kan inte längre visas. Du bör granska inställningarna för fråge-regler och klicka på Uppdatera-knappen.

en: Conditionals
sv: Villkor

en: Apply the order only if conditions are true. For more details check
sv: Tillämpa ordningen endast om villkoren är sanna. För mer detaljer se

en: Conditionals Usage
sv: Villkor-användning

en: Apply if
sv: Tillämpa om

en: Add Group
sv: Lägg till grupp

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: This sort interface settings. For more details check
sv: Dessa sorteringsgränssnitts inställningar. För mer detaljer se

en: Title
sv: Titel

en: Sort list tab title
sv: Sorteringslistflik titel

en: Description
sv: Beskrivning

en: Sort list description. This will appear for others (non-admin users) when doing re-sort, it should include a description for what area this sort will apply.
sv: Sorteringslistbeskrivning. Detta visas för andra (icke-admin-användare) vid omsortering, den bör inkludera en beskrivning för vilket område denna sortering kommer tillämpas på.

en: Menu Location
sv: Menyläge

en: Relocate this Sort Interface to another menu
sv: Flytta detta sorteringsgränssnitt till en annan meny

en: Auto Apply Sort
sv: Auto-tillämpa sortering

en: Automatically apply the sort to theme queries if match.
sv: Automatiskt tillämpa sorteringen på temats frågor om matchning.

en: Admin Sort
sv: Admin-sortering

en: Automatically apply the sort to admin queries if match.
sv: Automatiskt tillämpa sorteringen på admin-frågor vid matchning.

en: Allow sorting within default post type interface
sv: Tillåt sortering inom standard inläggstyp-gränssnitt

en: A Drag & Drop functionality is available to be used within default WordPress post type interface.
sv: Drag & Drop-funktionalitet finns tillgänglig att använda inom standard WordPress inläggstyp-gränssnitt.

en: Need to Create Sort first
sv: Skapa sortering först

en: Not a primary sort, this feature can apply only to
sv: Inte primär sortering, denna funktion kan endast tillämpas på

en: This feature can't apply when conditionals set
sv: Denna funktion kan inte tillämpas när villkor är inställda

en: Admin Sort need to be Yes
sv: Admin-sortering måste vara Ja

en: Send new items to bottom of the list
sv: Skicka nya objekt till listans botten

en: All new posts / custom types will append at the end instead top. This will apply when manual ordering.
sv: Alla nya inlägg/anpassade typer kommer läggas till längst ner istället för upp. Detta kommer tillämpas vid manuell sortering.

en: Thumbnails
sv: Miniatyrbilder

en: Show thumbnails on sort list
sv: Visa miniatyrbilder i sorteringslistan

en: Pagination
sv: Sidindelning

en: Set pagination for sort list
sv: Ställ in sidindelning för sorteringslista

en: Posts Per Page
sv: Inlägg per sida

en: The number of posts to show on page
sv: Antalet inlägg att visa per sida

en: Offset Posts
sv: Förskjutna inlägg

en: The offset number of posts
sv: Antalet förskjutna inlägg

en: WPML Synchronize
sv: WPML Synkronisera

en: Synchronize the order across all other languages. This will overwrite other languages sorting. For this to work, all other languages must contain the same translated objects.
sv: Synkronisera ordningen över alla andra språk. Detta kommer skriva över andra språks sortering. För att detta ska fungera måste alla andra språk innehålla samma översatta objekt.

en: Polylang Synchronize
sv: Polylang Synkronisera

en: QTranslate Synchronize
sv: QTranslate Synkronisera

en: Synchronize the order across all other languages. This will overwrite other languages sorting.
sv: Synkronisera ordningen över alla andra språk. Detta kommer skriva över andra språks sortering.

en: Capability / Role
sv: Behörighet / Roll

en: Minimum Capability to see this Sort
sv: Minsta behörighet för att se denna sortering

en: Show objects status
sv: Visa objekts status

en: Settings Update
sv: Uppdatera inställningar

en: Create
sv: Skapa

en: Delete Sort
sv: Radera sortering

en: Manual Order
sv: Manuell ordning

en: Automatic Order
sv: Automatisk ordning

en: Select area and customise your order list <br />or switch to automatic
sv: Välj område och anpassa din ordningslista <br />eller växla till automatisk

en: Archive
sv: Arkiv

en: Total Archive Objects
sv: Totala arkivobjekt

en: Taxonomy Title
sv: Taxonomi-titel

en: Total Objects
sv: Totala objekt

en: Too many terms to count
sv: För många termer att räkna

en: Forum Title
sv: Forumtitel

en: Total Topics
sv: Totala ämnen

en: Posts
sv: Inlägg

en: Add Fallback
sv: Lägg till reserv

en: Apply Sticky Posts
sv: Tillämpa klistrade inlägg

en: Ensure that the sticky posts from the Manual Order are retained and remain prominently displayed. This will help preserve important information and maintain visibility for key updates or messages within the system regardless of the Automatic Order selection.
sv: Säkerställ att klistrade inlägg från manuell ordning behålls och förblir framträdande. Detta hjälper till att bevara viktig information och upprätthålla synlighet för viktiga uppdateringar eller meddelanden inom systemet oavsett automatisk ordningsval.

en: Batch Terms Automatic Update
sv: Batch-termer automatisk uppdatering

en: <b>WARNING!</b></i> Using this option will update all existing child terms of the current
sv: <b>VARNING!</b></i> Att använda detta alternativ kommer uppdatera alla befintliga underordnade termer för aktuell

en: to Automatic Order, replacing the current settings. Manual sort lists will be preserved, but their order type will be changed to Automatic Order.
sv: till automatisk ordning, och ersätta aktuella inställningar. Manuella sorteringslistor kommer bevaras, men deras ordningstyp kommer ändras till automatisk ordning.

en: Show all dates
sv: Visa alla datum

en: Today
sv: Idag

en: Yesterday
sv: Igår

en: Last Week
sv: Förra veckan

en: Toggle Thumbnails
sv: Växla miniatyrbilder

en: Update
sv: Uppdatera

en: Reverse
sv: Vänd

en: Title Asc
sv: Titel stigande

en: Title Desc
sv: Titel fallande

en: Id order Asc
sv: ID-ordning stigande

en: Id order Desc
sv: ID-ordning fallande

en: Random
sv: Slumpmässig

en: List view
sv: Listvy

en: Grid view
sv: Rutnätvy

en: Reset Order
sv: Återställ ordning

en: Are you sure you want to reset the order??
sv: Är du säker på att du vill återställa ordningen??

en: Sort order reset successfully
sv: Sorteringsordning återställd framgångsrikt

en: Invalid Nonce
sv: Ogiltig Nonce

en: **WARNING!! This will load all post types objects. Recommended to be used with Advanced Query Rules
sv: **VARNING!! Detta laddar alla inläggstypsobjekt. Rekommenderas att användas med avancerade fråge-regler

en: Order By
sv: Sortera efter

en: More details about Order By paramether can be found at
sv: Mer detaljer om Order By-parameter finns på

en: Order & Orderby Parameters
sv: Order & Orderby-parametrar

en: Additional details and example of usage for Custom Function can be found at
sv: Ytterligare detaljer och användningsexempel för anpassad funktion finns på

en: Custom Function
sv: Anpassad funktion

en: Default / None
sv: Standard / Ingen

en: Post ID
sv: Inläggs-ID

en: Date
sv: Datum

en: Modified
sv: Ändrad

en: Menu Order
sv: Menyordning

en: Comments Count
sv: Kommentarantal

en: Custom Field
sv: Anpassat fält

en: Field Name
sv: Fältnamn

en: The name of custom field
sv: Namnet på anpassat fält

en: Field Type
sv: Fälttyp

en: MySql Type of field, more details at
sv: MySQL-typ för fält, mer detaljer på

en: Cast Functions and Operators
sv: Cast-funktioner och operatorer

en: None / Default
sv: Ingen / Standard

en: Signed (Integer)
sv: Signerat (heltal)

en: Unsigned (Integer)
sv: Osignerat (heltal)

en: Float (Decimal)
sv: Float (decimaltal)

en: Datetime
sv: Datumtid

en: Time
sv: Tid

en: Order
sv: Ordning

en: More details about Order paramether can be found at
sv: Mer detaljer om Order-parameter finns på

en: Descending
sv: Fallande

en: Ascending
sv: Stigande

en: Go to the first page
sv: Gå till första sidan

en: Go to the previous page
sv: Gå till föregående sida

en: Go to the next page
sv: Gå till nästa sida

en: Go to the last page
sv: Gå till sista sidan

en: Items Order Updated
sv: Objektordning uppdaterad

en: A syncronization could not be completed
sv: En synkronisering kunde inte slutföras

en: as post type is not translatable.
sv: eftersom inläggstyp inte är översättningsbar.

en: A synchronization could not be completed
sv: En synkronisering kunde inte slutföras

en: for
sv: för

en: language
sv: språk

en: as it contains a different number of objects.
sv: eftersom det innehåller ett annat antal objekt.

en: as taxonomy is not translatable.
sv: eftersom taxonomi inte är översättningsbar.

en: as term is not translated.
sv: eftersom termen inte är översatt.

en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

en: Show / Hide re-order interface
sv: Visa / Dölj omsorteringsgränssnitt

en: Show
sv: Visa

en: Hide
sv: Dölj

en: General
sv: Allmänt

en: Ignore Suppress Filters
sv: Ignorera undertryckningsfilter

en: Set FALSE the <b>suppress_filters</b> arguments for get_posts() default WordPress function. Use this feature if Autosort does not work with your theme, otherwise you should leave un-checked.
sv: Sätt <b>suppress_filters</b>-argumenten till FALSE för get_posts() standard WordPress-funktion. Använd denna funktion om Autosort inte fungerar med ditt tema, annars lämna avkryssad.

en: Ignore Sticky Posts
sv: Ignorera klistrade inlägg

en: Ignore any Sticky posts, those will not appear on top of the list but per customised order.
sv: Ignorera alla klistrade inlägg, dessa kommer inte visas överst i listan utan enligt anpassad ordning.

en: Next / Previous Apply
sv: Nästa / Föregående tillämpning

en: Apply the sort to default Next / Previous site-wide navigation.
sv: Tillämpa sorteringen på standard Nästa / Föregående navigering över hela sajten.

en: For advanced Next / Previous navigation check
sv: För avancerad Nästa / Föregående navigering se

en: read more
sv: läs mer

en: bbPress Replies
sv: bbPress svar

en: Reverse the order of bbPress replies, show newest posts first
sv: Vänd ordningen på bbPress-svar, visa nyaste inlägg först

en: Use category order for WooCommerce when apply filters
sv: Använd kategoriordning för WooCommerce vid filtertilllämpning

en: Allow Category order to apply when using visual attribute filters
sv: Tillåt kategoriordning vid användning av visuella attributfilter

en: WooCommerce Up-sells Sort
sv: WooCommerce Up-sells sortering

en: Allow drag & drop for WooCommerce Up-sells products
sv: Tillåt drag & drop för WooCommerce Up-sells produkter

en: Debug Marks
sv: Debug-märken

en: Output marks on front side when logged-in, with detailed informations of every queries to identify the settings to be used for a sort to match. Ensure to turn off when debug completed.
sv: Visa märken på framsidan när inloggad, med detaljerad information om alla frågor för att identifiera inställningar som ska användas för matchande sortering. Säkerställ att stänga av när debug är klart.

en: Create Logs
sv: Skapa loggar

en: Create logs which may be usefull when debug or help to identify applied sort list.
sv: Skapa loggar som kan vara användbara vid felsökning eller för att identifiera tillämpad sorteringslista.

en: Logs
sv: Loggar

en: Save Settings
sv: Spara inställningar

en: Settings Saved
sv: Inställningar sparade

en: Advanced Post Types Order plugin is inactive, please enter your
sv: Advanced Post Types Order-tillägget är inaktivt, vänligen ange din

en: Licence Key
sv: Licensnyckel

en: There was a problem connecting to
sv: Det uppstod ett problem med att ansluta till

en: There was a problem with the data block received from
sv: Det uppstod ett problem med datablocket mottaget från

en: There was a problem deactivating the licence on other side, however locally the key is now removed:
sv: Det uppstod ett problem med att avaktivera licensen på andra sidan, men lokalt är nyckeln nu borttagen:

en: Licence Key can't be empty
sv: Licensnyckel får inte vara tom

en: There was a problem activating the licence:
sv: Det uppstod ett problem med att aktivera licensen:

en: Software License
sv: Programlicens

en: License Key
sv: Licensnyckel

en: Enter the License Key you got when bought this product. If you lost the key, you can always retrieve it from
sv: Ange licensnyckeln du fick när du köpte denna produkt. Om du tappat bort nyckeln kan du alltid hämta den från

en: My Account
sv: Mitt konto

en: More keys can be generate from
sv: Fler nycklar kan genereras från

en: Save
sv: Spara

en: You can generate more keys from
sv: Du kan generera fler nycklar från

en: License Key Required
sv: Licensnyckel krävs

en: An error occour when try to identify the pluguin.
sv: Ett fel uppstod när plugin försöktes identifieras.

en: Try again
sv: Försök igen

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.
sv: Ett oväntat HTTP-fel uppstod under API-förfrågan.

en: Move to Top
sv: Flytta till toppen

en: Move to Bottom
sv: Flytta till botten

en: Make Sticky
sv: Gör klistrad

en: Edit
sv: Redigera

en: Sticky
sv: Klistrad
